Znaczenie edukacji ekologicznej
W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak ogromny wpływ na środowisko ma nasz styl życia. Ogromne ilości odpadów, emisja gazów cieplarnianych, przyczynianie się do wymierania gatunków – to tylko kilka przykładów tego, jak wiele szkód ludzkość wyrządziła przyrodzie na przestrzeni lat. Na szczęście świadomość społeczna rośnie i podejmowane są liczne działania mające na celu ochronę naszej planety, jednak u podłoża tych działań powinna zawsze leżeć edukacja.
Na czym polega edukacja przyrodnicza?
Polega ona na wychowaniu naszych najmłodszych w duchu poszanowania środowiska. Dzieci już na poziomie przedszkola uczą się rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta, poznają ich rolę w przyrodzie oraz dlaczego ważne jest to, aby je chronić. Uczą się także o podstawowych zjawiskach przyrodniczych, takich jak deszcz, śnieg, burza, wichura, poznają w jaki sposób te zjawiska powstają i jakie są korzyści oraz zagrożenia są z nimi związane. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie wiele dzieci woli spędzać czas przed ekranem komputera czy smartfona, niż przebywać na łonie natury, w związku z czym ich wiedza na temat otaczającej nas przyrody jest dość uboga. Edukacja przyrodnicza skupia się także na uświadomieniu dzieciom, że stan środowiska ma także bezpośredni wpływ na wszystkich ludzi.
Dlaczego edukacja przyrodnicza jest tak ważna?
Edukacja przyrodnicza, szczególnie prowadzona od najmłodszych lat, jest kluczowa do wychowania świadomego, wrażliwego na problemy środowiska społeczeństwa. Zainteresowanie dzieci przyrodą kształtuje w nich postawę szacunku dla środowiska. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu naturalne jest dla nich myślenie proekologiczne, tym samym w przyszłości będą one postępować w sposób bardziej przyjazny dla naszej planety. Współcześnie wiele dzieci wychowuje się w miastach, z dala od dzikiej przyrody. Bardzo powszechne jest także uzależnienie od urządzeń elektronicznych. Wiąże się to często z wykształceniem niechęci, czy też strachu przed np. wszelkimi owadami czy dzikimi obszarami takimi jak lasy. Jest powszechnie wiadome, że to właśnie braki w wiedzy oraz strach przed nieznanym przyczyniają się do braku zainteresowania czy wrażliwości na środowisko naturalne, tym samym osoby takie nie czują potrzeby jego ochrony, jako że nie jest to coś im bliskiego. Aby przyszłe pokolenia chciały dbać o naszą planetę, istotne jest oswojenie ich z otaczającym nas środowiskiem już na etapie przedszkolnym i wpojenie im dobrych nawyków, takich jak choćby oszczędzanie wody, segregowanie oraz ograniczenie ilości produkowanych odpadów, szacunek do istot żywych czy korzystanie z alternatywnych środków transportu w celu ograniczenia emisji szkodliwych gazów. Są to absolutne podstawy, niezbędne do tego aby nam wszystkim żyło się na tej planecie lepiej.
Większość szkód jakie ludzkość wyrządziła przyrodzie wynika z braku świadomości oraz wiedzy na temat znaczenia poszczególnych elementów środowiska. Drużyna GOBIO zdaje sobie z tego sprawę, dlatego właśnie powstało GOBIO na tropie przyrody – pragniemy przyczynić się do edukacji naszego społeczeństwa oferując ciekawe i praktyczne zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji przyrodniczej. Zapraszamy na zajęcia!
Zofia Śwital
Źródła:
https://www.malowaneslonie.pl/edukacja-przyrodnicza-dlaczego-jest-tak-wazna-dla-naszych-dzieci/
https://www.wigry.org.pl/inf_i_rozw/budowa_por/por3_3.htm
https://www.discoverworld.pl/edukacja-przyrodnicza-dlaczego-jest-wazna/